Kultura pod Martinskou stěnou

Ochotnické divadlo je dnes asi nejnavštěvovanější „atrakcí“ v Kateřinkách. A má na co navazovat, protože už v srpnu roku 1927 se v lesním divadle hrála premiéra „Die Winzerprinzessin vom Rhein„, kterou provedl divadelní spolek Knechtel. Před válkou zde také působil pěvecký sbor Liederkranz.

Ani v poválečných letech tu nebylo prázdno. Hned v roce 1945 byl založen divadelní spolek J.K.Tyl, který hrál také v hostinci Bílý Jelen. Od roku 1952 do začátku 80.let divadlo osiřelo. Pak se společným úsilím Jana Zemana z Domu dětí a mládeže a předního libereckého herce Václava Helšuse podařilo tuto předválečnou (německou) scénu znovu oživit. Po představení Malého vandru vystoupila zde řada divadelních, hudebních i šermířských skupin v letech 1982 -1984 a později 1987 – 1989. Po sametové revoluci se konalo ještě několik sporadických akcí, většinou hudebních.

Třetí divadelní éra se začala psát znovu v roce 2011, kdy skupina občanů nazvaná Kateřinské sousedské divadlo a vedená herečkou Divadla F.X.Šaldy Markétou Tallerovou, pro vánoční potěšení nacvičila zjednodušenou verzi Komedie o hvězdě na louce pod křížkem. V dalších letech následovala velmi úspěšná představení Jiráskovy Lucerny, podstatně upravené Markétou Tallerovou, v roce 2013 za spolupráce členů Divadla F. X. Šaldy byla uvedena parafráze hry Někdo to rád horké jako muzikálová show, rok 2014 by ve znamení velmi zdařilého díla podle Josefa Váchala Krvavej tyjátr a následující rok byl na programu William Shakespear a Sen noci Kateřinské.

Další fotografie a záznamy z představení najdete na stránce Kateřinského sousedského divadla

 

 


Comments

Napsat komentář